Web sitesi, Çerez İlkeleri'ne uygun olarak hizmetleri sunmak için çerez dosyaları kullanır.Kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verilerin korunması amacıyla düzenlenen "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" hakkında sizleri bilgilendirmek için tıklayınız.

2.02.2020

Zerdeçalın Bilinmeyen FaydalarıGenel olarak bitkiler insan sağlığına oldukça faydalıdır ve bu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Pek çok faydası olan zerdeçal hem cilt sağlığı için hem de genel olarak sağlığımız için kullanılması gereken bir ot türüdür. Kanserden sindirim rahatsızlıklarına, şeker hastalığından bağışıklık sistemine kadar her derde deva olan zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçal nasıl kullanılır? İşte ayrıntılar..

ZERDEÇALIN FAYDALARI NELERDİR?

 

ZERDEÇAL NASIL TÜKETİLİR?

Zerdeçalı damak tadınıza bağlı olarak yemeklerinizde salatalarınızın içerisinde baharat olarak kullanılabilirsiniz.
Zerdeçal güçlü bir baharat olduğu için tadını kontrol ederek kullanmanızda fayda vardır. Yemeklerde tadı size göre değilse ılık suya, süte veya yoğurda bir çay kaşığı zerdeçalı katıp tüketebilirsiniz.

Solunum yolu hastalıkları, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılırken etkili kullanım şekillerinden biritoz haline getirilmiş zerdeçalın bal ile karıştırılarak tüketilmesidir.

Ayrıca soğuk kış günlerinde bağışıklık sisteminizi güçlendirmesi için zerdeçalı çay olarak da tüketebilirsiniz. Zerdeçal çayını hazırlamak için kaynattığınız iki bardak suya 1 çay kaşığı zerdeçalı katıp demlenmesi için 9-10 dakika bekleyin. Eğer tadını beğenmezseniz bal veya limon katabilirsiniz.

Kaynak;  https://www.sabah.com.tr/saglik/2019/08/06/zerdecalin-faydalari-nelerdir-zerdecal-nasil-tuketilir