Web sitesi, Çerez İlkeleri'ne uygun olarak hizmetleri sunmak için çerez dosyaları kullanır.Kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verilerin korunması amacıyla düzenlenen "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" hakkında sizleri bilgilendirmek için tıklayınız.

2.02.2020

Lavanta Bitkisi FaydalarıLavantanın taze ve kurutulmuş çiçekleri medikal amaçlı kullanılır. Kurutulmuş halinden hazırlanıp tüketilen çayı vücutta antiseptik özellik göstermesinin yanı sıra hoş kokusuyla da birçok bitki çayı arasında dikkat çekici bir yere sahiptir.

Lavanta çayı nasıl demlenir?

Öncelikle 1 su bardağı içme suyunu kaynatın. Daha sonra kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta ekleyin. Ardından ocağın altını kısın ve 6 dakika boyunca lavanta çayının demlenmesini bekleyin. Demlenen lavanta çayı ılık bir hal aldıktan sonra süzülerek içilebilir.

Lavanta çayı ya aç karnına ya da akşam yemeğinden minimum 2 saat sonra içilmelidir. Vücuda olan faydalarının etkisini azaltmamak için tatlandırmadan içilmesi önerilir. Tedavi amaçlı düzenli kullanımında ise 15 günlük sürenin üstüne çıkılmamalı, bu süreden sonra mutlaka tüketimine ara verilmelidir.

Lavanta çayının faydaları nelerdir?

Lavantanın yan etkileri nelerdir?
 

Lavanta çayının sağlığa olan faydaları, deneyimleyerek faydasını görmüş kişilerin söylemleri doğrultusunda kabul görmüş olsa da etkileri hakkında yeteri kadar bilimsel görüş mevcut değildir. Bu sebeple tüm alternatif tıp yöntemlerinde olduğu gibi lavanta çayı tüketmeden önce de uzman görüşü alınmalıdır.


Kaynak ;  https://www.sabah.com.tr/saglik/2018/10/02/lavanta-cayinin-faydalari-nelerdir-ve-nasil-demlenir-lavanta-cayi-yararlari